Upphandling Direkt | Saknas underskrift på anbudet?
102
post-template-default,single,single-post,postid-102,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Saknas underskrift på anbudet?

Har man jobbat som upphandlare i några år så känner man igen situationen; Ett företag har glömt att skriva under sitt anbud. Är anbudet bindande i så fall eller ska det förkastas när underskrift saknas?

Av 9 kap § 11 LOU framgår att anbudsgivaren är bunden av sitt anbud. Det finns således inget formellt krav om anbudsunderskrift i lagens mening utan anbudsgivaren är automatiskt bunden av sitt anbud under den tid som anges i förfrågningsunderlaget.

Jag anser att det är oproportionerligt att diskvalificera ett anbud pga av att underskrift från firmatecknare saknas. Det är uppenbarligen så att företaget vill delta i offentlig upphandling om den har gjort sig besväret att skicka ett anbud. Som upphandlare bör man tillåta en komplettering med underskrift om man i förfrågningsunderlaget kräver ett anbudsunderskrift.

No Comments

Post a Comment